Yavaşlayan iPhone Telefonları Hızlandırmak İçin 4 Yöntem

Özellikle eski cihazlarda karşılaşabileceğimiz yavaşlama sorunu, bazen oldukça can sıkıcı hale gelebiliyor. Bu sorunu giderebileceğini düşündüğümüz bazı yöntemleri yazımızda konu edindik. Umarız işinize yarayacaktır.

1. iPhone’u hard reboot yapmak

Çoğu zaman yavaş çalışan iPhone’a hard reboot yaparak hızlandırabilirsiniz. Bu yöntem, küçük çaplı yazılım sorunu yaşayan ya da kararsız bir uygulamadan kaynaklanan yavaşlamalara çözüm olacaktır.

Hard reboot yapmak oldukça kolay ve basittir. Açma/kapama tuşuna ve Başlangıç (home) tuşuna aynı anda birkaç saniye basılı tutarak, telefonunuzun yeniden başlamasını bekleyin. Bu esnada Apple logosu görünecektir. Bu noktada tuşları bırakarak, iPhone cihazınızın normal bir şekilde başlamasını sağlayabilirsiniz. Eğer iPhone 7 ya da 7 Plus kullanıyorsanız, açma/kapama tuşuyla birlikte Ses açma/kapama tuşuna basılı tutmanız gerekir.

2. Son iOS versiyonuna güncelleme yapın

Yeni yazılım güncellemeleri her zaman açık yaması ve performans arttırıcı iyileştirmeler içerirler. Aynı zamanda telefonunuzu güvende tutacak güvenlik iyileştirmeleri de sunarlar. Yeni  iOS güncellemesinin telefonunuzu yavaşlatacağını düşünüyorsanız eğer, bunun bir hurafeden ibaret olduğunu bilmelisiniz. Bu güncellemeler, beta aşamasında tespit edilen tüm sorunları düzeltmeye yönelik bazı düzenlemelerden oluşurlar ve genel kullanıma sunulmadan önce test edilirler. Bu nedenle son yazılım güncellemesine yükseltme yapmak oldukça güvenilirdir.

Eğer iPhone’unuz yavaş çalışıyorsa, bunun nedeni yazılım sorunları ya da Apple’ın güncelleme ile çözüme kavuşturduğu açıklar olabilir.

* Ayarları açın.

* Genel > Yazılım Güncelleme’ye gelin

* Ve telefonunuzu, en son iOS versiyonuna yükseltin.

3.Hareketi Yavaşlat modunu aktif hale getirin

iOS, iPhone cihazınızın yavaş çalışıyormuş gibi görünmesine neden olabilecek bir çok harika animasyonlar içerir. Eğer eski tip bir iPhone cihazınız varsa bu animasyonlar cihazınızın hızını düşürebilir. Apple bu animasyonları devre dışı bırakmanız için seçenek sunmuştur. Bu seçeneği kullanarak animasyonları devre dışı bırakın ve cihazınızın hız performansında bir artış olup olmadığını kontrol edin.

* Ayarlar’a geldikten sonra, Genel’e tıklayın

* Erişilebilirlik seçeneğine dokunun

* Hareket Yavaşlatıcı (Reduce Motion)’a tıklayarak, aktif hale getirin

4. Uygulama ön belleğini temizleyin

Bir çok uygulama resim ve video gibi verileri ön belleğe atarlar. Böylece bu uygulamaları tekrar açtığınızda daha hızlı açılırlar. Bu uygulama, Chrome ve Safari gibi bir çok tarayıcının ortak bir özelliğidir. Fakat zamanla ön bellekte yüklü yer tutmaya başlayan bu veriler, telefonunuzun önemli derecede yavaşlamasına neden olabilirler.

Tüm uygulamaları silmenizi sağlayacak tek bir tuş bulunmuyor ama ayarlara giderek, ön belleği temizleyebilirsiniz. Safari kullanıyorsanız, Ayarlar > Safari’ye giderek, ‘Geçmişi ve Verileri Sil’ seçeneğine tıklayarak, geçmişi temizleyebilirsiniz.

Yorum Yap